İşleniyor, Lütfen bekleyiniz.
Kullanıcı Adı:
Parola:

Türk Ticaret Kanunu Site Zorunluluğu Hakkında

6102 Sayılı Yeni Türk Ticaret Kanununa Uygun Web Sitesi

Nedir?

Yeni Türk Ticaret Kanununa göre Sermaye Şirketlerinin internet sitesi oluşturmalarını veya mevcut internet sitesinin bir bölümünü “bilgi toplumu hizmetlerine” uyarlamaları gerektiğini belirten kanundur. Buradaki uyarlama ile anlatılmak istenen her şirketin bazı bilgilerini, dokümanlarını ve duyurularını internet (web) sitesinin belli bir kısmında yayınlaması gerektiğidir.

 

Kimleri Kapsıyor?

Kanunun internet sitesi ile ilgili olan kısımı, bütün sermaye şirketlerini kapsıyor. Burada sermaye şirketlerinden kasıt; Limited, Anonim ve Sermayesi Paylara Bölünmüş Komandit Şirketler. Bu şirket tanımlarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kanun neden böyle bir zorunluluk getiriyor?

Kanunun, şirketlerin web siteleri oluşturmasını istemesindeki amaç, şeffaflık ilkesi gereği açıklanması gerekli görülen bilgilerin kamuoyu ile paylaşılmasını sağlamak.

 

Ne Zaman Yürürlüğe Girecek?

14 ocak 2011 de yayınlanan kanun, 1 Temmuz 2012 de yürürlüğe giriyor. Fakat kanunun internet siteleri ile ilgili 1524. maddesi, 1 Temmuz 2013 tarihinde yürürlüğe giriyor ve yürürlüğe girmesinden itibaren  şirketlerin web sitesi yaptırma veya mevcut internet sitesini uyarlamak için 3 ay vakti var. Kanun 1 temmuz 2013 tarihinden itibaren 3 ay içersinde firmaların bu yükümlülüklerini yerine getirmesini istiyor. Aşağıda kanunun şirketlere tanıdığı zaman ile ilgili 562. maddenin 12. fıkrası yer alıyor.

MADDE 562
(12) Bu Kanunun 1524 üncü maddesinde öngörülen internet sitesini bu Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan failler üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

 

İnternet (web) sitem için gerekli teknik özellikler neler?

Kanunda internet sitesinin teknik özellikleri ile ilgili bir madde dahi bulunmamaktadır. Kanunun şirketlerden istediği; gerekli bilgi, belge ve duyuruları internette yayınlamasıdır. Zaten yaptırdığınız web sitesi her şekilde güncellenebilir bir site olacaktır, fakat yönetim paneli olan bir web sitesi size bu aşamada hız ve rahatlık sağlar. Ancak bazı firmaların belirttiği gibi panel yardımı ile güncellenebilen bir web sitesi şart koşulmamıştır. Sadece web sitenizde zamanı geldiğinde bazı bilgi ve belgeleri paylaşmanız gerektiği şart koşulmuştur. Bunuda nasıl yapacağınız tamamen size kalmıştır. Yönetim paneli olan bir web siteniz var ise bu işlemleri daha rahat ve hızlı yapabilirsiniz. Webimar, hazır site yazılımımız yönetim panelli bir paket program olduğu için, tüm güncellemeleri yönetici girişi ile kendiniz yapabilirsiniz.

İnternet (web) sitemde bulundurmam gereken zorunlu içerikler hangileri?

"Bilgi Toplumu Hizmetleri" kapsamında İnternet sitenizde bulundurmanız gereken içerik, çoğu kaynakta direk kanun maddelerini sıralamakla sınırlı kalmıştır. Ancak firmanızın hizmet aldığı muhasebe bölümü veya mali müşavirinize danışarak detaylı bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler her firma türünüe göre farklılık gösterebilmektedir.

Ne Yapmam Lazım, nelere dikkat etmeliyim? >>Mevcut internet (web) sitenizi kanuna uydururken dikkat etmeniz gerekenler:

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta internet sitenizi faturalı olarak yaptırmanız, eğer daha önce yaptırdığınız bir site varsa bu siteyi yeni türk ticaret kanununa uydururken, hizmet aldığınız firmadan bu ibarenin bulunduğu bir fatura talep edin; Örneğin: Faturanıza “6102 sayılı türk ticaret kanuna göre düzenlenmiştir.” Şeklinde bir ibare ekletin.

 

>>Sıfırdan web sitesi yaptırırken dikkat etmeniz gerekenler.

Kanuna uygun web sitesi yaptığını idda eden birçok firmanın verdiği bilgilere bakıldığında kanunla alakası olmayan bir çok özellik eklenerek işi karmaşıklaştırdıkları görünüyor, güvenmediğiniz firmalardan ve hizmet aldığınız firma yetkilisinden tam bilgi almadan internet sitenizi teslim etmeyin. İnternet Siteniz internet sitesi yaptırıyorsanız, alan adınızı (www.firmanız.com) faturaya kesinlikle ekletin, aksi takdirde 1 sene sonra sitenize erişemeyebilirsiniz. Örnek olarak faturanızı 2 ayrı kalem şeklinde kestirebilirsiniz; 1. kalem www.firmanız.com alan adı, 2. kalem 6102 sayılı türk ticaret kanununa uygun web sitesi şeklinde olabilir. Burada önemli olan kanuna uygunluğun ve alan adının faturanızda yer almasıdır.


Yeniden internet sitesi yaptırmama gerek varmı? Eğer yayında olan bir web siteniz var ise, yeniden bir internet sitesi yaptırma zorunluluğunuz yok. Yeni baştan bir internet sitesi yaptırmak sizin için para ve zaman kaybı anlamına gelir, Bu yüzden web sitenizin bir kısmını “bilgi toplumu hizmetleri”ne uyarlayarak kanun kapsamındaki yükümlülüklerinizi yerine getirebilirsiniz. Fakat burada dikkat etmeniz gereken bazı kriterler var, eski web sitenizin bunları sağlıyor olması gerekiyor.

Hukuki ve Cezai sorumluluklar neler?

Hukuki ve Cezai sorumluluklar ile ilgili açıklama kanunun 562. maddesinin 12. fıkrasında açıkça yer alıyor.

MADDE 562
(12) Bu Kanunun 1524 üncü maddesinde öngörülen internet sitesini bu Kanunun yürürlüğe girmesinden itibaren üç ay içinde oluşturmayan veya internet sitesi mevcut ise aynı süre içinde internet sitesinin bir bölümünü bilgi toplumu hizmetlerine özgülemeyen anonim şirket yönetim kurulu üyeleri, limited şirket müdürleri ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirkette yönetici olan komandite ortaklar altı aya kadar hapis ve yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla ve aynı madde uyarınca internet sitesine konulması gereken içeriği usulüne uygun bir şekilde koymayan bu bentte sayılan failler üç aya kadar hapis ve yüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

TBMM sitesinde yer alan, Tam kanun metnine buradan erişebilirsiniz.


.com.tr uzantılı alan adı gerekli mi?

Kanunun hiçbir maddesinde .com.tr ile ilgili herhangi bir gereklilik veya zorunluluktan bahsedilmiyor. Fakat .com.tr alan adları bazı belgeler ile birlikte temin edildiği için, sizin internetteki yerinizi daha sağlam ve daha güvenilir şekilde almanızı sağlar, bu anlamda kanunda yazmasa bile şirketinizin sanal alemdeki yerini sağlama alabilmeniz için .com.tr alan adı önerilir. .com uzantılı bir alan adınız varsa dahi .com.tr li bir alan adı temin ederek, şirketinizin sanal alemdeki yerini daha sağlama alabilirsiniz.

 

Kavramlar

Buradan kanuna uygun yeni web sitesi yaptırırken, yada mevcut web sitenizi kanuna uygun hale getirirken hizmet aldığınız firmalarla yaptığınız görüşmelerde bilmeniz gereken kavramları öğrenebilirsiniz.

Domain (Alan Adı) :

Türkçesi alan adı olan domain, sizin internet adresinizi belirtir, örneğin: www.firmaisminiz.com bir domain (alan adı) olarak isimlendirilir, farklı uzantılara sahip (.com, .net, .org) daha bir çok alan adı vardır, Dünyada en çok kabul gören alan adı uzantısı .com olmakla birlikte kanunda alan adı uzantıları ile ilgili herhangi bir madde bulunmamaktadır. Domain bedelleri yıllık olarak ödenir ve yaygın olarak kullanılan alan adlarının yıllık ücretlerini buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Hosting (Yer Sağlayıcı) :

İnternet sitenizi yaptırdıktan sonra, insanların yayınladığınız bilgilere ulaşabilmeleri için, bu bilgilerin internete bağlı bir bilgisayar üzerinden yayınlanması gerekir, aslında bu sizin işyerinizde kullandığınız bilgisayarınız bile olabilir fakat sitenizin sürekli yayına açık kalması, elektrik ve internet kesintilerinden etkilenmemesi, belirli periyotlarla yedeklenmesi için, bu işi yapan veri merkezleri (data center) bulunmaktadır. Veri merkezleri sizin verilerinizin dosya boyutu ve bazı teknik kriterlere göre size bir web alanı hizmeti verirler. Bir nevi internet üzerinde yıllık olarak alan kiralamış olursunuz.Webimar, bir Yeşilbeyaz® Web Tasarımı ve Programlama Tic. Ltd. Şti. hizmetidir.